Powieść

AERNIS

Parę sukcesów (jak dwukrotny finał Horyzontów Wyobraźni) i zachęta ze strony życzliwych czytaczy były dla mnie sygnałem do rozpoczęcia prac nad planowaną od ponad roku powieścią. Gwoli ścisłości, nie będzie to powieść sensu stricto, ale zbiór opowiadań ułożonych chronologicznie i powiązanych postacią głównego bohatera. Ponoć zbiorem opowiadań trudniej zadebiutować na papierze, ale ja lubię wyzwania.

Gatunkowo książka wpisze się w fantasy w klasycznej odmianie sword & sorcery. Główny bohater, tytułowy Aernis, będzie młodym złodziejem, bardzo zdolnym ale też przesadnie pewnym siebie. Choć zanurzony w świecie miecza i magii, ma on w sobie coś z Arsène’a Lupin, Jamesa Bonda i Indiany Jonesa. W książce pojawi się sporo kryminalnych zagadek i barwny panteon nieco podobny do tego z mitologii greckiej. Znajdziecie też elementy narracji szkatułkowej i klimaty rodem z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Bo to będzie tak naprawdę baśń dla dorosłych. A właściwe anty-anty-baśń…

Zbiór będzie się składał z trzynastu tekstów (no, to się jeszcze może zmienić) – prologu i dwunastu opowiadań pogrupowanych w czterech częściach, z których każda odpowiada pewnemu etapowi ewolucji protagonisty. Poniżej fragment spisu treści:

Spis treści

Akcji nie umiejscowiłem w całkiem wyimaginowanej krainie, lecz w Afryce i na Bliskim Wschodzie sto tysięcy lat temu – na początku epoki lodowcowej, w okresie schyłkowym jednego z cykli tak zwanej Zielonej Sahary.  Jest tam dużo więcej sawanny i mniej pustyni niż obecnie, zaś dżungla równikowa robi za… jeden z przedsionków piekła. Wstępny szkic mapy wygląda tak:

Mapa

Wreszcie, aby choć odrobinę pokazać klimat zbioru, poniżej prezentuję malutki fragment, teaser właściwie, jednego z opowiadań:

Opowiadanie X.

Cóż więcej mogę dodać… jeśli Was zainteresowałem, zaglądajcie tu od czasu do czasu.

Comments are closed.